INWESTYCJE

Wartość zrealizowanych wydatków majątkowych 

w 2023 r.:

32 338 875
+33,31%
do roku 2022

Główne kierunki inwestycyjne Miasta Mrągowo w 2023 r.

Podobnie jak w poprzednich latach, ponad 90% wydatków inwestycyjnych Miasta Mrągowo w 2023 r. zostało skoncentrowanych na realizację przedsięwzięć w 3 obszarach:

Poniżej przedstawiono wykaz zadań zrealizowanych przez miasto w 2023 r. w wymienionych obszarach z uwzględnieniem wykonanych kwot. Szczegółowa informacja opisowa dotycząca realizacji wskazanych zadań została zawarta również w sprawozdaniu opisowym z wykonania budżetu za 2023 r.

Budowa i przebudowa głównych kolektorów deszczowych na terenie Miasta Mrągowo

W 2023 r. zakończono roboty budowlane związane z realizacją inwestycji polegającej na  budowie i przebudowie  głównych kolektorów deszczowych na terenie Miasta Mrągowo. Roboty były realizowane w trzech etapach. W ramach etapu pierwszego wybudowano główny kolektor deszczowy na odcinkach: od wylotu z j. Magistrackiego do otwartego rowu melioracyjnego przy targowisku miejskim oraz od ul. Bohaterów Warszawy do ul. Gen. L. Okulickiego. Wykonano także prace konserwacyjne rowu melioracyjnego przy targowisku oraz drogę techniczną z kruszywa do obsługi i konserwacji wybudowanej infrastruktury. 

W drugim etapie wykonano odcinek kolektora do ul. Gen. L. Okulickiego, z przejściem pod zachodnią obwodnicą miasta do ul. Widok, w ciągu ul. Widok z przejściem pod ul. Młodkowskiego, z wylotem do j. Juno. W ramach prac na tym etapie powstał otwarty zbiornik retencyjny między ul. Gen. L. Okulickiego i obwodnicą o pojemności 1780 m3 z żwirową ścieżką spacerową, ciągiem komunikacyjnym z kostki betonowej, nasadzeniami zieleni oraz kładką. 

W ramach trzeciego etapu wykonano odcinek kolektora deszczowego od ul. Brzozowej do otwartego zbiornika retencyjnego przy j. Sołtyskim oraz od os. Mazurskiego do otwartego zbiornika retencyjnego. Wybudowano otwarty zbiornik retencyjny przy j. Sołtyskim o pojemności 800 m3 z rowem umocnionym gabionami, odprowadzającym wody opadowe do j. Sołtyskiego. Na trasie kolektora wybudowano 4 podziemne zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 1360 m3. Wykonano zagospodarowanie terenu, w skład którego wchodzą utwardzone kostką betonową  ciągi komunikacyjne z placami manewrowymi dla pojazdów obsługi technicznej, żwirowe ciągi piesze, wodny plac zabaw, oświetlenie terenu, nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej, tablice informacyjno-edukacyjne, elementy małej architektury w postaci koszy na śmieci i ławek. Łącznie wybudowano 2.599 m kolektora deszczowego o średnicy 1200-250 mm.

Całkowity koszt inwestycji: 26.142.322,31 zł

Dofinansowanie z Unii Europejskiej  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020: 17.982.532,48 zł

Kolektory deszczowe.
Zdjęcie z modernizacji kolektorów deszczowych.

Mazurska Pętla Rowerowa

W 2023 r. zakończono roboty budowlane związane z realizacją inwestycji polegającej na budowie Mazurskiej Pętli Rowerowej w Mrągowie w postaci infrastruktury do obsługi ruchu rowerowego, w skład której wchodzi  wieża widokowa zlokalizowana przy siedzibie ZWiK Sp. z o.o. (osiedle Mazurskie) oraz miejsce odpoczynku rowerzystów (MOR) przy plaży na osiedlu Grunwaldzkim. Elementami MOR są: wiata z  sanitariatami i przyłączem wodno-kanalizacyjnym, wiata do odpoczynku, wieża widokowa, oświetlenie terenu, nawierzchnie utwardzone oraz elementy małej architektury: ławki stoliki i kosze na śmieci. W ramach inwestycji wybudowano ciągi pieszo rowerowe i rowerowe o nawierzchni z bezfazowej kostki betonowej oraz masy bitumicznej o łącznej długości 3088 m. Powstał ciąg pieszo rowerowy wraz z oświetleniem, łączący ul. Wojska Polskiego z MOR-em  przy plaży na os. Grunwaldzkim, ciąg pieszo rowerowy w przebiegu ulic: Kolejowej, Gen. L. Okulickiego i Giżyckiej. Dodatkowo wykonano oznakowanie pionowe i poziome szlaku Mazurskiej Pętli Rowerowej na odcinkach nieinwestycyjnych, na terenie Miasta łącząc nowo wybudowane odcinki ścieżek z już istniejącymi. Mazurska Pętla Rowerowa w granicach administracyjnych Miasta to szlak rowerowy o łącznej długości około 8,5 km. 

Całkowity koszt inwestycji:  8.743.868,38 zł

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020: 6.677.176,90 zł

Zdjęcie wieży widokowej.
Zdjęcie osoby na drodze pieszo-rowerowej nocą.
Zdjęcie Mazurskiej pętli rowerowej.

Budowa i przebudowa układu komunikacyjnego amfiteatru przy ul. Jaszczurcza Góra w Mrągowie

W 2023 r. w ramach inwestycji pn. „Kompleksowa  przebudowa Amfiteatru w Mrągowie z budową infrastruktury towarzyszącej”  zrealizowano jeden z etapów inwestycji polegający na budowie i przebudowie układu komunikacyjnego.  W ramach inwestycji  budowany i przebudowywany był układ komunikacyjny amfiteatru przy ul. Jaszczurcza Góra w Mrągowie. Całkowita długość ciągów drogowych objętych inwestycją wyniosła 424 m. W ramach prac wykonano  nowy  ciąg  drogowy  oraz przebudowano  ciągi  istniejące o powierzchni ok. 2.922 m2, w tym o nawierzchni bitumicznej o powierzchni około 2.446 m2, wybudowano  miejsca postojowe  przylegające  do jezdni dróg o powierzchni ok. 450 m2, wybudowano  parking o nawierzchni z betonowej kostki brukowej o powierzchni 1.166 m2, wybudowano  chodniki o powierzchni około 565 m2,  kanalizację  deszczową, oświetlenie uliczne w technologii energooszczędnej LED oraz usunięto  kolizje  istniejących sieci z budowaną  infrastrukturą.  Celem rozbudowy drogi była  poprawa parametrów technicznych ulicy oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Koszt robót budowlanych:  4.013.238,47 zł

Dofinansowanie z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (Edycja I): 20.540.000,00 zł

Budowa zatoki autobusowej w ciągu ul. Brzozowej w Mrągowie

W 2023 r. zrealizowano roboty budowlane polegające na budowie zatoki autobusowej  w ciągu ul. Brzozowej w Mrągowie. Parametry zatoki autobusowej: długość 56 m, długość krawędzi zatrzymania 20 m, szerokość 3 m i szerokość peronu 2 m. Nawierzchnia zatoki oraz peronu wykonana została z kostki brukowej betonowej, a na zewnętrznej krawędzi peronu dla zabezpieczenia od istniejącej skarpy ustawiono mur oporowy z betonowych pustaków. Skarpę przed osuwiskiem  obsadzono krzewami gat. irga pozioma w ilości 780 sztuk. Zatokę oznakowano znakami pionowymi i poziomymi. W ramach inwestycji dodatkowo usunięto kolizję z istniejącą siecią telekomunikacyjną oraz oświetleniem ulicznym. Przedsięwzięcia ma na celu poprawę  bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz upłynnienia ruchu drogowego na ul. Brzozowej. 

Całkowity koszt inwestycji: 307.758,53 zł

Dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - Nabór Marzec 2023 Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego: 147.718,40  zł 

Ulica Brzozowa.
Tablica informująca o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

Remont budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 na os. Mazurskim w Mrągowie

W roku 2023 zrealizowano roboty budowlane w budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 na os. Mazurskim obejmujące remont: 

Prace remontowe realizowane były w segmencie E  budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 na os. Mazurskim 12 w Mrągowie.


Całkowity koszt inwestycji: 188.949, 78 zł

Zdjęcie budynku szkoły podstawowej nr 4.